Usluca Köyü Derneği
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Mübarek Günler

Bu yazıyı kaleme aldığım gün İslam alemi için Mübarek bir gün olan Mevlüt kandili idi. Bu nedenle bayramların ve kandillerin önemi hakkında yazmak istedim. Dini bayramlar ve kandiller biz inananlar için önemli günlerdir. Müslüman alemine bu özel anlar heyecan verir. Her birimiz coşku içerisinde yaşarız bu günleri…

 

Bu Mübarek günlerde İslam dünyası için önemli olaylar cereyan etmiştir. Mevlit Kandili, Peygamberimizin dünyaya geldiği gecedir. Regaib Kandili, Hz. Amine’nin Peygamberimize hamile olduğunu anladığı gecedir. Mirac Kandili, Peygamberimizin, ilahi saltanatı seyretmek üzere Allah’ın daveti ve gücü ile bir mucize olarak göklere ve daha nice alemlere seyahat ettiği gecedir. Berat Kandili, Kur’an-ı Kerim’in levh-i mahfuzdan sema-i dünyaya indirildiği, insanların bir senelik hayat ve rızıklarının gözden geçirildiği, Müslümanların af ve lütuflara nail olduğu gecedir. Kadir Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in dünya semasından Peygamberimize indirilmeye başladığı gecedir.
Bu önemli geceler ve bayramlarda yaptığımız gönül sohbetleri gerçekten bizleri manevi atmosfere sokuyor. Daha çok birbirimize yakınlaşıyor, sevgi ve hoşgörüyü birbirimizden eksik etmememizin gerekli olduğunun farkına varıyoruz. 
Yüce Allah’ın, bizleri değer vererek yarattığı için bizler bu kıymetin farkında olmalı ve rabbimizin rızasını kazanmak için birbirimizi sevmeliyiz. Hepimizi yaratan aynı olduğuna göre, yaratılan her insan sevgi ve hoşgörüye layıktır. Birbirimizi sadece bayram ve kandillerde değil mümkün olduğunca sık sık hatırlamalıyız.
“Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü” sözü ile Yunus, dinimizin insan sevgisine vermiş olduğu değeri ne güzel ifade etmiştir.
İnananlar olarak birbirimizi sevmemiz, gerçek manada iman etmemizle çok yakından ilgilidir.
< span style=”font-size: larger;”>Nitekim sevgili Peygamberimiz, “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” buyurarak, insan sevgisi ile iman arasındaki ilişkiye dikkat çekmektedir. 

Sevgili Peygamberimizin bir Hadis-i Şerifini siz değerli dostlarım ve okurlarımla paylaşmak isterim;

‘Bir savaş sırasında birkaç müşrik çocuğu kargaşada ölmüşler. Efendimiz (SAV) bunu duyunca çok üzülmüş. Kendisine, bunların müşrik çocukları olduğu söylenince Efendimiz; “Bu çocuklar müşrik çocukları da olsalar insandır. Her can fıtrata göre yaratılmıştır.” diyerek, insan sevmenin ne anlama geldiğini anlatmıştır’
Asırlar öncesinden günümüze ışık tutan gönüller sultanı Hz. Mevlana da bütün insanlara kucak açmış ve “Gel! Her ne olursan ol, yine gel!” sözleriyle insanlığı kardeşlik ve sevgiye davet etmiş ve böylece, özümsediği dinin ruhunu herkese anlatmaya çalışmıştır.
Anlamı barış, kardeşlik ve hoşgörü olan İslam aleminin kandilleri ile bayramlarının tüm insanlık için hayırlara vesile olması dileğiyle…

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku