Usluca Köyü Derneği
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Allah İçin Bayramlaşmak

Her yeni yazıya başlamadan önce Bismillah…Bayramlar, milli ve dini duyguların, inanışların pekişmesi yanında, sevgi, saygı ve muhabbet gibi duyguların canlanmasına, coşmasına vesiledir. Heleki Kurban Bayramı paylaşma duygusunun en güzel sembolüdür. Bunların yanı sıra bayramlarda büyüklerin ellerinin öpülmesi, küçüklere harçlık verilmesi, ikram, sılay-ı rahim gibi bayramı daha bir tatlı hale getiren geleneklerimiz, vazifelerimiz vardır.

 

Nitekim bayramlarda küsler barışır diye yaygın bir görüş eskilerden beri dile gelmiştir. Bu köşe yazımda da asıl bahsetmek istediğim husus budur.

 

Öyleki insan duygularıyla hareket eden bir canlıdır. Yaşanmış bir olay, yapılan bir yanlış, duyulan bir kötü söz insanlar arasında dargınlığa, küskünlüğe sebep olabilir. Hatta bu bazen kine, nefrete dönüşebilir. Buda o kişiye karşı tavrımızın değişmesine hatta ve hatta görmeye bile tahammül edememeye kadar gidebilir. İşte burada Allah rızası devreye girer. Allah için sevmek, Allah için bayramlaşmak…

 

Bu hususu Allah rasulünün hadisleriyle açıklayacak olursak, Rasulullah (s.a.v) bir hadisinde şöyle buyurdu: “Birbirinizle ilginizi kesmeyiniz, sırt dönmeyiniz, kin tutmayınız ve haset etmeyiniz. Ey Allah’ın kulları, kardeş olunuz. Bir müslümanın, din kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helal değildir.” (Buhari)

 

Başka bir hadiste de, Hz. Mu’az İbnu Cebel radıyallahu anh anlatıyor: “Resululah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Allah Teala hazretleri buyuruyor ki: ” Benim celalim adına birbirlerini sevenler var ya! Onlar için nurdan öyle minberler vardır ki, peygamberler ve şehidler bile onlara gıbta ederler.” (Tirmizi)

 

Bu nasıl bir mertebedir ki, “peygamberler ve şehitler gıbta eder” diyor Allah Teala. O halde bizde bu hadislere riayet etmeli birbirimizi Allah için sevmeli, Allah için buğz etmeli ve bu güzel mertebeye ulaşmak için çaba sarfetmeliyiz.

 

Evet samimi olmak zorunda değiliz, dost olmak zorunda değiliz, sevgi ve muhabbet duyduklarımıza davrandığımız gibi davranmak zorunda değiliz. Ancak Allah rızasını gözetmeli en azından Allah rızası için bayramlaşıp bir nebze olsun kalpleri yumuşatmalıyız.

 

Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle, selam ve dua ile Hayırlı Bayramlar…